Książeczka sanepidu to dokument medyczny, wymagany w branży spożywczej, ale nie tylko. Ważne orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych zobowiązani są okazać także pracownicy branży produkcyjnej, usługowej i edukacyjnej oraz osoby pracujące z dużą ilością ludzi, w tym dzieci do 6. roku życia. Ze względu na dużą dynamikę zatrudnienia w wymienionych sektorach, pracownicza książeczka zdrowia często jest potrzebna na już. Jak uzyskać książeczkę sanepidu od ręki?
Czym jest orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych? To dokument medyczny w formie pojedynczego druku. Od 2008 roku zastępuje on obowiązującą wcześniej książeczkę sanepidowską i nosi tę samą nazwę potoczną. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami prawa, orzeczenie to jest wymagane przez Państwową Inspekcję Sanitarną (sanepid) i musi być okazane przez pracowników branży spożywczej, produkcyjnej, usługowej i edukacyjnej oraz osoby pracujące z dużą liczbą ludzi. Brak ważnej książeczki sanepidowskiej uniemożliwia zawarcie niektórych umów.
Tryb wykonywania badań sanitarno-epidemiologicznych określa ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Co istotne, badania są wykonywane etapowo: najpierw wykonuje się laboratoryjne badanie próbek kału, a po uzyskaniu wyników - badanie lekarskie. Czy w związku z tym książeczkę sanepidu można uzyskać od ręki? Okazuje się, że niektóre terminy można nieco skrócić, a samo orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych odebrać bez wychodzenia z domu.
Badaniem laboratoryjnym w przypadku wyrobienia pracowniczej książeczki zdrowia, jest trzykrotne badanie kału. Aby je wykonać, trzeba zgłosić się do najbliższej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej i pobrać specjalne pojemniki (tzw. wymazówki z podłożem transportowym) lub kupić je we własnym zakresie. To w nich należy przygotować trzy próbki kału - z kolejnych trzech dni, opisać (podając dane personalne, dokładną datę i godzinę pobrania materiału), a następnie - przekazać do punktu pobrań. Jak prawidłowo zabezpieczyć wymazówki? Jeśli nie zdecydujesz się dostarczać ich na bieżąco (czyli każdego dnia, bezpośrednio po pobraniu), konieczne będzie trzymanie ich w temperaturze od 4 do 8 stopni Celsjusza przez maksymalnie 72 h od pierwszego pobrania. Czas oczekiwania na wynik badania kału wynosi zwykle około czterech dni.
Mimo że raz uzyskane wyniki są ważne bezterminowo, trzeba je zachować. Będą niezbędne do okazania lekarzowi przy wyrabianiu lub przedłużeniu orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. W przypadku ich braku, konieczne będzie powtórzenie badania.
Badanie lekarskie do książeczki sanepidu to wywiad lekarski, połączony z interpretacją wyniku badania laboratoryjnego. Co ciekawe, taka konsultacja może odbyć się zdalnie: w czasie telewizyty lekarz medycyny pracy przeprowadzi wywiad dotyczący stanu Twojego zdrowia i zapozna się z wynikami badań sanitarno-epidemiologicznych.
Jeśli otrzymałeś już wynik badania kału i jest on ujemny, uzyskanie książeczki sanepidu od ręki jest możliwe, jednak dotyczy raczej wizyt online. Zdalną konsultację lekarską możesz umówić szybciej i wygodniej niż tradycyjną, co więcej - ważne orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych otrzymasz drogą mailową w ciągu doby. Dokument w takiej formie jest respektowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną i pracodawców.
Warto wiedzieć, że uzyskanie książeczki sanepidu od ręki jest możliwe w jeszcze jednej sytuacji - kiedy chcesz ją przedłużyć. Wynik raz wykonanego badania kału jest ważny bezterminowo. Jeśli go posiadasz i jest ujemny - wystarczy jedna wizyta, aby otrzymać ważne orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych.